DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Historie a zajímavosti pískomila

V roce 1935 Kasuge chytil 20 samic a 20 samců pískomilů u řeky Amur.Tak byl vytvořen chov pískomilů v Japonsku, USA (1954) a v Evropě. Do Charles River Laboratories (laboratorní společnost zabívající se vývojém léků a lékařského vybavení je nejvědším dodavatelem lab. zvířat byla založena 1947) byl získán chovný pár pískomilů v roce 1981 z University v Missouri. Z Charles River laboratories do Charles River Deutschland- zdroj anlab.cz

Převzato z egerbil.com

Všechny barevné mutace se odvíjejí od zakladního divokého zbarvení Agouti gold- černooké zbarvení s šedou podsadou zlatou krycí srstí černýmy konečky chlupů (tipingem) bílím bříchem a vnitřní stranou končetin. Tmavé drápky. Toto zbarvení jej chránilo v přírodě před dravci. V zajetí v šak došlo k mutacím které se umyslně rozšiřovaly.

Ačkoliv byl pískomil mongolský oběven roku 1930, jeho popularita stoupla roku 1960 kdy se stal domácím mazlíčkem a laboratorním zvířetem.

1967 oběvila se první barevná mutace a to spotting (bílé znaky) již v té době bez omezení bílé v srsti. Změna se poprvé oběvila na farmě Hamstery Peterson v Severní Karolíně USA. Šlo o hlavně o pied znaky.Na konci toho roku byly posláni 3 jedinci se znaky, samice a dva její potomci do Anglie. Poslali je z Kanady Frank Lane to Eric Dukes a Tony Jones- proto se často této mutaci říká Canadian Whitespot. Znak se nadále dominantně šířil i do jiných barevných mutací a rozšiřoval se dnes se s původním pied znakem témeř nesetkáme. V laboratořích označen jako gen Spsp

23.února 1969 byl představen na výstavě myšího klubu v Birminghamu. Ohlas byl obrovský i když zatím šlo jen přírodně zbarvené jedince.

10. dubna byl publikován standart toho zvířete v časopise British magazine Fur and Feather.

Květen 1969 byl ve Velké Británi založen první Národní Klub Pískomilů (National Gerbil Club)

1970 byl oběven nový gen a to Ch, v magazínu The British magazine the Fur and Feather byla popsaná nová barva a to Hymalien/DTW bílá s tmavým ocasem, čenichem, rubínové oči. Do USA se barva dostala až v polovině roku. Barva byla označena jako abinotická jako je u jiných domacích hlodavců ale pozdějšímy testy bylo dokázno že nejde o albína protože neprojevoval stejné vlasnosti jako myši a podkani. Geny byl později v roce 1986 využit pro tvorbu barev Argente cream, Albino/ Pew a Silver- dřívější označení Dove.

1970 se narodily 3 černé samičky agouti rodičům patřili seržantovi letectva Normanu W. Olsonovy. Byly vytvořeny tři páry ale ve vrzích byla vysoká umrtnost. Pak se nakonec podařilo a potomci se dostaly na farmu Tumblebrook. Tentýž rok se dostaly černí pískomilové do Aglie získaly je Richard O Grady a Mina Henley pro Zoo v Glasgow. Přivezeno bylo 24 black jedinců. Během 6 měsíců se podílely na vzniku Argente Gold. Chovu se učasnilo 24 černých a 26 přírodních jedinců znich vzešlo 243 potomků a to 38 Black, 43 Argente gold, 146 Agouti gold, 16 jiných barev- mezi nima Lila, Dove. Zologická zahrada je začala rozdávat zdarma a začala se specializovat jen na černé a lila jedince. Z farmy Tumblebrook Dr. Victor Schwentker byly skoro všichni jedinci černé barvy odvezeni do laboratoří a podrobeni výzkumu vzniku melaninu a mutaci barvy. Gen a byl potvrzen až v roce 1980. Od té doby se popularita barvy hodně změnila.

1975 se oběvil gen g to u Grey Agouti ve zvermiexu v Londýně. Zůstal dlouho jen evropským genem a v USA se hodně dlouho neoběvil sice bylo pár zmínek o šedých agouti na severním pobřeží ale vymřely a do USA se dostaly znovu až v roce 1997 z evropy. Gen g zapřičinil vznik v té době dvou nových barev a to Grey agouti a Slate.

1977 byl potvrzen p gen který byl poprvé zaznamenán u barvy Argente gold ve škole v sverním londýně přinesené z Zoo v Glasgow. Rychle se šířil vznikla tehdy oblíbená lila. V zápětí na to vzniklo hodně barev s červenýma očima.

1978 se narodlila holá samička byla menší než její sestry. Měla růžovou kůži černé skvrny na zádech tmavé ouška, ocas, nohy. Nebyla uplně lisá měla jemnou srst. I po uspěšném nakrytí se narodily mrtvé první dva vrhy, pak se podařilo jeden vrh odchovat ale mláďata byla normálně osrstněná další a nenesly matčin gen dál. Až o hodně později se narodily v kolonii dva holí jedinci ale samička zemřela v 5 týdnech sameček v 7. Později bylo vědci uznáno že bezsrstí jsou příliš slabí a témeř neschopní života. Gen byl hr

1980 Došlo k oběvení barvay Schimmel (německé označení Lipicánů po vyblednutí). Pravděpodobně byla poprvé barva oběvena v USA 1980 ale byla špatně zdokumentována. Poté byla znovu oběvena v Rakousku 1994 ve zverimexu jako orange siam kvůli nápadné podobnosti tmavých částí se siamskou kočkou. Byla koupena německou chovatelkou GGG (Gerbil Genetics Group) Verou Brückmann. Do Anglie se dostaly z Holandska v roce 1998 ale stále tam nejsou obvyklou barvou. Gen nese označení ef.

1980 Byl oběven gen e a to v USA, stejná mutace se oběvila o něco později i v Evropě a to v Polských chovech. 20.března 1993 byly tito pískomilové převezeni z Polské zoo Poznaň do Německa. V Německu pojmenovaly pískomila jako alřírskou lišku prodože se domnívaly že jde o samostatný druh z Alžírska. Později zjistily že "nový druh" je jen barevná mutace pískomila mongolského která se již před časem oběvila v USA. V říjnu 1994 Fred Petrij člen GGG dovezl do Holanska Dark eyed honey (deh-alžířan) z Belgie. Do VB se dostal gen až v roce 1997 z Holandska barva se stala velmi oblíbenou dnes je již k dostání i ve zverimexech po celém světě a však gen ee je v Británii stále nevšední. Oběvení genu způsobilo explozi ve vývoji barev.

Poznámka: teoreticky díky oběvení genu e mohlo dojít k rovnoměrným mutacím na celém světě třeba silver nutmeg byl z genetického hlediska možný již v 80,. letech ale z důvodu nerovnoměrného rozšíření a omezení krve na přenos byla barva oběvena až v 90. letech. ( gen e byl v USA znám od roku 1980 ale g gen až v 1997)

Gen e je jeden z nejlépe prozkoumaných genu a o kvůli schopnosti měnit barvu srsti během života a podle životních podmínek. Velký vliv na to měl M.P. Gabel který tento gen v roce 2004 uspěšně klonoval a prozkoumal ho na molekularní urovni, laboratorní označení genu je MC1R.

1994 Byl oběven Barmský pískomil -Burmese ve zverimexu v Irsku. Oběvil ho tam bývalý člen GNC J. Strutt který irské pískomily skupoval pro VB. V 1997 byly ze skotska zasláni do USA a později i do evropy. Matoucí je označení genu původně c (b) ale v roce 2001 byl pro vědeckou obec přejmenován na Chm. Znovu došlo k oběvení velkého genetického potenciálu tohoto zvířete. A následné publikace Petrij F, van Veen K, M Mettler a Brückman V. 2001, druhý acromelanisticý allelomorph v albinotickém lokusu pískomila mongolského (Meriones unguiculatus). Časopis dědičnosti.

1997 první zaznamenaný dilute jedinec na Osnabruck univerzitě. Dlouho trvalo jejich rozšíření, do Británie se dostalo zbarvení až v roce 2002. Původní generace totiž měla vysokou umrtnost a neplodnost, celkově ani dnes není zbarvení rozšířeno rovnoměrně mezi chovateli. Později se však podařilo naředěním krve snížit umrtnost a zvíšit chov. A tak se v roce 2008 dostal do Spojených Státu a v srpnu 2010 do Kanady obě linie šli z Finska. Dilute gen je dost podobný jako u jiných zvířat silně poškozuje černou ale na žlutou nemá témeř žádný vliv ale také silně ředí barvu očí takže jedinci dd mají načervenalé oči.

2000 okolo tohoto roku se podařilo chovatelce Michaele Inman koupit ve zverimexu v Ilinoys v USA podivné pískomily křížením zjisila že podivná barva je usazena na lokusu grey tedy gen uw (Underwhite) nahrazuje gen g. Což způsobilo genetickou senzaci protože pískomila to vyřazuje z genetiky myší. Gen ředí žluté odstíny na sametové a ruší černou dochází i k ředění očí navzdory genu P. Pravděpodobně jde o třetí mutaci genu G (G,g,uw) jako je tomu u genu E (E,e,ef). Barva byla nazvána univerzálně Cream a je dále studována.

2000 Původně objevit ve švýcarských a českých chovech, pak o něco později v Německu a Rakousku, pískomilové, kterým se začaly objevovat bílé znaky vyšší než 90% srsti, přičemž základní barva dost těžké rozpoznat. Tyto pískomilové také měly zdravotní problémy i v podobě hluchoty a hyperaktivita. Tyto extrémní bílí pískomilové jsou výsledekem dominantní znaků a spolupráce s nenápadnými znaky. Chovné studie provedené v Německu / Rakousku ukázal, že když byl izolován gen zvíře, jehož znaky byly nejprve jen "bílými tlapkami". Tyto bílé znaky jsou ze čtyř bílých stop k malým bílím skvrnám na čele a krku, stejně jako na břiše košilka. V pískomilové také mají zvláštní barevné drápky na nohou, přičemž některé jsou bezbarvé a ostatní pigmentované. Na srsti typu agouti je prakticky nemožné gen rozpoznat s výjimkou ruznobarevných drápků. Z tohoto důvodu se nedoporučuje chovat tento gen v agutnich barvách a lt barvách, protože jej může nevědomky šířit v populaci. Některé připomínají klasické spotingové znaky, ale chybí bílá špička ocasu.Na rozdíl od dominantních znaků, se gen zdá neschopen potlačit černý pigment, ale ředí žluté pigmenty. Bílé tlapky jsou výsledkem genu v heterozygotním stavu (SLS +). Když gen je v homozygotním stavu (SlsSls) narodí se "Rumpblack" pískomil. Toto zbarvení jak název napovídá je celé bílé jen zadeček a kořen ocásku je vždy černý. Bohužel toto zbarvení zemře zhruba kolem 4-7 týdne z důvodu neschopnosti strávit pevnou stravu. Tento gen se objevil také ve Velké Británii v řadě zverimexů a specializovaných obchodů v roce 2008. Kombinace (Sp Sls) tvoří znaky extreme white.

2007- 18.8.2007  se polské chovatelce Catherine Jakubczyk narodily miminka srsti wavy- nejde o zbarvení ale typ chlupu který se vyskytuje ve všech barvách. Zvířata jsou od narození menší, jejich srst je jemně zvlněná, lesklá a velmi jemná. V dospělosti působí velmi plyšově, křehké kudrnaté fousky mláďat nakradí rovné pevnější. Přenos genů je velmi komplikovaný a tedy zatím není nějak zvlášť rozšířen. Označení genu Wa pro wavy strst je nutnost dvou genů WaWa

2007 v Českém Těšíně v ČR se podařilo v přibližně stejné době jako v Polsku wavy vytvořit Rex srst, gen nemá vliv na velikost přenáší se dominantně takže je poměrně hojný. Mláďata jsou střapatá a měkká témeř plišová kolem 5-8 týdne začnou strácet srst a přelínavat na dospělou která je matná drátovitá lehce ježatá vousky jsou lehce zkroucené po celý život může se stá že postupným přelínáváním se znaky témeř vytrácí. Gen Re je opět uplně na jiné alele i lokusu než je tomu u myší.

Pokračování příště :)

Zajímavost

Magazín.cz

Hlodavci připravují v kosmu půdu pro člověka

Ruská vesmírná agentura vyslala do kosmu 10 pískomilů. Jejich dvanáctidenní mise má za úkol testovat možné potíže, k nímž by mohlo dojít při cestě lidí na Mars.
23. září 2007

Malí hlodavci, příbuzní myší a krys, cestují v klecích se zásobou ořechů a cereálií. Čtyřiadvacetihodinový cyklus dne a noci mají simulovaný a klece jim bude čistit speciální automat.
Pískomilům by se nemělo nic stát a někteří z nich se budou mít zřejmě lépe ve vesmíru než po přistání na Zemi. Několik odvážných pískomilných kosmonautů bude totiž po návratu v zájmu vědy rozpitváno.
Tento zvířecí druh byl vybráni proto, že produkuje jen velmi malé množství odpadu a mají schopnost přežítí celý měsíc bez vody. Za denního světla jsou navíc pískomilové velmi čilí, takže je jednoduché pozorovat a vyhodnotit jejich chování. Ruská vesmírná agentura je totiž bude během celého pobytu v kosmu filmovat.


Odkaz na probíhající vývoj nových barev v chovu Michaele Inman a nových genových mutací :)

http://gerbilsociety.com/maestrosbrood/

aktualizováno: 15.07.2020 22:26:52